Topoğrafik Haritaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Topoğrafik Haritaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Topoğrafik Harita; Sivas Lihkab bürosu tarafından belirli alanların tüm özellikleri ile gösterilmesi için hazırlanmaktadır. Proje kısmında detaylı bilgiler verilmesi açısından çok önemli olan topoğrafik haritalar farklı ölçeklere göre de hazırlanabilir.

Topoğrafik Haritaya Neden İhtiyaç Duyulur?
Topoğrafik Haritaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Topoğrafik Harita Nedir?

Topografya sözcüğü kelime anlamı olarak kara parçası anlamı taşımaktadır. Mühendislik alanında ise bu sözcük belirlenmiş olan bir alanın tüm özelliklerinin detaylı şekilde gösterilmesi anlamı taşır. Aynı zamanda bu gösterimin de doğru ve kusursuz şekilde yapılması hedeflendiği için yapılacak olan haritalandırma işlemlerinde uygulanan çizim tekniklerine de topoğrafik ismi verilmektedir.

Sivas Lihkab ofisi tarafından sunulan hizmetler arasında bulunan topoğrafik haritalandırma özellikle projelerin detaylandırılması ve uygulamaya koyulması anlamında önemli yararlar sunar.

Topoğrafyanın doğru şekilde uygulanması, yapıların da araziye doğru ve sorunsuz şekilde oturtulması açısından önemlidir. Başta binalar olmak üzere baraj ya da yol gibi büyük mühendislik yapıları için de araziye konumlandırılması açısından topoğrafik işlemler önem taşır. Bu işlem yapılırken çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Bunlar; takeometre, teodolit, nivo gibi cihazlardır.

Sadece binanın konumlandırılması amacıyla değil aynı zamanda yeryüzü biçimlerinin anlaşılması, projeler kapsamında planlanma sağlanması ve benzeri amaçlar için de topoğrafik harita hazırlanmaktadır.

Topoğrafik Harita Nedir?

Topoğrafik harita sayesinde belirli alan üzerinde bulunan yükselti, eşyükseklik eğrileri ve yerleşim isimlerinin görünmesi mümkün olmaktadır. Söz konusu haritada arazinin fiziksel yapısı üzerine bilgiler vermekte olan farklı renkler kullanılmaktadır. Mühendislik faaliyetleri başta olmak üzere başka alanlarda da topoğrafik haritalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu haritalarda su kaynakları mavi renk ile gösterilir. Mavinin koyuluğu veya açıklığı derinliği gösterir. Siyasi sınırlar ise kırmızı renkte gösterilir. Ana yollar için de bu renk tercih edilir. Haritada bulunan insan yapıları ise siyah renkler ile ifade edilir. Binaların yanında ara veya yan yollar da siyah renkte olur. Yükseltiler ise kahverengi ile gösterilir ve renk koyulaştıkça o kadar da yükseklik artmış olur.

Sivas Lihkab tarafından başta projeler olmak üzere topoğrafik harita gereksinimi olan tüm alanlara işlem sağlanmaktadır. Harita belirli bir alanı içerek ölçekte olabileceği gibi daha geniş alanlar için de işlem yapılabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *