Plankote Nedir?

Plankote Nedir?

Sivas Lihkab hizmetleri arasında sunulan harita çizimi ve yapımı işlemlerinde plankote uygulanmaktadır. Yapıların temel olarak inşa edileceği arazinin topografik haritasını çıkarmaya denilen bu işlem özellikle tüm detayları kapsayan haritalandırma için önemlidir.

Total Station Nasıl Kurulur, Kullanım Alanları Neler?
Total Station Nasıl Kurulur, Kullanım Alanları Neler?

Plankote Neden Yapılır?

Plankote nedir? Tanımı itibariyle plankote yapının inşa edileceği arazinin en başta topografik durumu olmak üzere tüm detaylarını içeren haritalara denilmektedir. Mimari projenin yapımı öncesinde temin edilmesi gerektiği için inşa öncesinde doğru ve eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. Harita çizimi ve harita yapımı açısından önemli olunduğundan Sivas Lihkab plankote hizmetlerinde yüksek doğruluk ile çalışma sağlamaktadır. İşlemin önemi özellikle arazi üzerindeki yapılaşmaya doğrudan bağlı olduğu için önemlidir çünkü yapılaşma plankote dikkate alırak yapılacaktır.

Plankote Ölçümü Nasıl Yapılır?

Plankote ölçümü için iki ölçüm tekniği uygulanmaktadır. Bunlardan ilki olan karelajlı plankote ölçümü, arazinin hassasiyet yapısına bağlı olacak şekilde her üç beş metrede çakılan kazıklar ile kare ağına bölünerek gerçekleşir. Sonrasında ise kare ağında geometrik olarak nivelman işlemine geçirilir ve her kazığın da mm hassasiyetine bağlı kalınarak kot değerleri hesaplanmaktadır.

Diğer yöntem olan trigonometrik plankote ölçümünde ise arazi yapısı içinde trigonometrik yükseklik temel alınmaktadır. Bunun yanında kutupsal koordinat ölçme yöntemi de uygulanır. Kazıklar arazi içine üç beş metre aralıklar ile çakılarak kot alma işlemi gerçekleştirilir. Alınmış olan kotlar ve ölçümler ise uygun şekilde ölçeklendirmeye tabii tutulur.

Plankote Ölçümünde Hangi Cihazlar Kullanılır?

Plankote ölçümü için özel cihazlar Sivas Lihkab tarafından kullanılmaktadır. Genel olarak ise GPS ve takeometre cihazları ile kolaylıkla işlem yapılmaktadır. Ölçüm aralığının belirlenmesi ise ölçümü yapanın belirlemiş olduğu ölçümlere bağlıdır. Sahada üç beş metre aralıklar ile belirlenmiş olan değerler, ölçüm cihazları ile okunmaktadır. Krokiler ise ihtiyaç halinde çizilmektedir. Arazide çizilmiş olan krokiler sayesinde haritalandırma işleminde önemli kolaylık elde edilir. Arazi ortamında ölçüm cihazları ile kayıt edilmiş olan veriler ofis ortamında özel programlar aracılığıyla işlenmektedir. Bu veriler çeşitli programlar ile açılır ve çizim gerçekleştirilir. Son olarak ise 1/100, 1/200, 1/500 veya 1/1000 gibi farklı ölçeklerde haritalandırma yapılarak teslim gerçekleştirilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *