İrtifak Hakkı

Sivas Lihkab hizmetleri çerçevesinde sunulan irtifak hakkı ile birlikte ilgili parsele kurulacak olan arazi irtifak hakkının oluşturulması mümkün hale gelmektedir. İlgili mevzuat çerçevesinde doğru yönetim ve belge ibrazı ile gerçekleştirilmesi gereken bu işlem sağlanan hizmet kapsamında kolay ve pratik hale geliyor.

İrtifak Hakkı İşlemlerinde Doğru Yönlendirme

5812-501 Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu olarak irtifak hakkı işlemlerinizde profesyonel destek sağlıyoruz. Kullanım hakkı olarak da tanımlanan irtifak hakkı, taşınmaz sahibi tarafından bir başkasına taşınmazının kullanım hakkı vermesi olarak bilinmektedir. Başka bir deyişle taşınmaz sahibi tarafından taşınmaz üzerinde hak ve faydaları kısıtlanıyorken hakkı kullanılacak olan kişiye ise yasal çerçeve kapsamında bazı haklar tanımlanmaktadır. Böylece taşınmazın asıl sahibinin mülkiyet hakları sınırlanmakta ve taşınmaz üzerinde bazı haklarını kullanamamaktadır.

Sivas lihkab hizmetleri arasında yer alan irtifak hakkı, konunun olumsuz sonuçlar yaratmaması açısından titizlikle gerçekleştirilmektedir. Özellikle işlem sonrasında kimi sorunlar yaşamamak adına doğru adımlar atılmasına çok dikkat etmek gerekmektedir. İrtifak hakkı kendi içinde çeşitli başlıklara ayrılmaktadır. Olumlu olarak bilinen hak, hak sahibinin, taşınmazı kullanma hakkı elde etmesidir. Olumsuz irtifak hakkı ise taşınmazı kullanma ve yararlanma yetkisinde hak sahibinin bulunmadığı olarak değerlendirilir. Bunun yanında arzi ve şahsi irtifak hakkı olarak da çeşitli haklar bulunmaktadır. Tüm bu işlemlerde hem mülk sahibinin hem de hak sahibinin mağduriyet yaşamaması için Sivas lihkab hizmetleri çerçevesinde profesyonel destek almanız tavsiye edilmektedir.