Fotogrametrik Harita Nasıl Yapılır?

Fotogrametrik Harita Nasıl Yapılır?

Sivas Lihkab ofisi tarafından sunulan hizmetler arasında yer alan fotogrametrik harita hizmeti ile arazinin kuşbakışı olarak eğri ve eğilimlerini göstermek mümkün oluyor. Çeşitli projelendirme çalışmalarında kullanılacak olan bu yöntem sayesinde fotogrametrik detaylar ortaya çıkmaktadır.

Fotogrametrik Harita Nasıl Yapılır?
Fotogrametrik Harita Nasıl Yapılır?

Fotogrametrik Harita Nedir?

Fotogrametrik harita tanımı itibariyle bir arazinin uydu ya da uçak ile çekilmiş olan fotoğraflarının çeşitli yöntemler ile düzenlenerek yükseklik eğrisinin ve eğilimlerinin gösterilmesidir. Fotogrametrik haritalar için çeşitli yapım aşamaları bulunmaktadır. İlgili fotoğraflar üzerinden nesnelerin ölçümü ve görüntü verilerinin göz önünde tutulması ile metrik yorumlama yapılmaktadır.

Günümüzde özellikle çeşitli dijital çözümler sayesinde uydu görüntülerine ulaşmak çok kolay hale geldiğinden bu imkanlar kullanılarak hızlı ve pratik şekilde fotogrametrik harita Sivas Lihkab tarafından hazırlanabilmektedir. Böylece zaman açısından önemli bir tasarruf mümkün olurken aynı zamanda maliyet de düşürülmektedir.

Fotogrametrik Harita Nasıl Hazırlanır?

Fotogrametrik harita hazırlanırken belirli aşamalar takip edilmektedir. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir;

• Arazi çalışması; ilk olarak görüntüsü alınacak olan arazi üzerinde çalışma yapılır. Bunun için belirli noktalara kontrol tesisi kurulmaktadır. Hava işaretleri belirlenmesi sonrasında arazinin açı, kenar ve yükseklik ölçümleri saptanır.

• Fotoğraf çekimi; drone, uçak ya da uydu gibi imkânlar ile birlikte arazinin fotoğrafları çekilmektedir. Bu süreçte çeşitli dijital programlardan da yararlanılır. Mekan analizi ve nesne çıkarımının yapıldığı aşamadır.

• Çizim ve bütünleştirme; fotoğrafları alınmış olan arazinin elektronik ortam yardımı ile radar verilerine göre haritası çizilmektedir. Fotoğraf üzerinde nesnelerin ölçüm tekniği kullanılması ile görüntü metrik şekilde yorumlanmaktadır. Çizimi tamamlanmış olan harita bütünleştirme çalışması ile nihai haline dönüştürülür. Bütünleştirme kapsamında herhangi bir eksiklik olmaması için çizim sıkı şekilde denetlenir. Eksik kısımlar bulunuyorsa bunlar giderilir ve yer adları da uygun şekilde eklenir.

Sivas Lihkab tarafından sunulan hizmetler arasında yer alan fotogrametrik harita üretimi dijital kamera ve görüntüleme yöntemi ile sağlanır. Bilgisayar üzerinden özel analiz yazılımları ile oluşturulan haritalarda küçük ölçekli olanlar baskı yapılarak çoğaltılmaya da uygunluk taşır. Büyük ölçekli haritalar ise ozalit yöntemi ile baskıya hazır hale getirilerek sunulur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *